Türkiye’nin Sansür Raporu: En Az 40 Bin Engelleme

2022 yılında kaç alan adı, haber, sosyal medya paylaşımı ve sosyal medya hesabının erişime engellendiğini gösteren Free Web Turkey 2022 İnternet Sansürü raporu yayımlandı.

1 Ocak-31 Aralık 2022 dönemini yansıtan rapora göre; geçen yıl 35 bin 66’sı alan adı, 3 bin 196’sı haber, 2 bin 90’ı sosyal medya paylaşımı ve 184’ü sosyal medya hesabı olmak üzere en az 40 bin 536 URL için erişim engeli kararı verildi.

Haber kategorisinde sayı itibarıyla en çok hükümet ile AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ailesi hakkındaki usulsüzlük iddialarına değinilen haberler engellendi.

Alan adı engellemesinde ise “Muhalif siteler” olarak kodlanan, hükümet ideolojisine taban tabana zıt bir yayın politikası benimseyen internet gazetelerine uygulanan erişim engelleri ön plana çıktı.

Erişim engeli getirilen haberlere dair örneklere de yer verilen raporda internet özgürlüklerine ilişkin yasal düzenlemeler, rakamlara yansımayan erişim engelleri, sosyal medya platformlarının şeffaflık raporlarına göre Türkiye’de internet sansürünün ne boyutta olduğu ve uluslararası kurum/kuruluşların basın özgürlüğü raporlarına göre Türkiye’nin durumuna da yer verildi.

MUHALİF SİTELER, 51 KEZ ERİŞİME ENGELLENDİ

2022’de 35 bin 66 ile en fazla erişim engeli, alan adlarına uygulandı.

Bu 35 bin 66 alan adının 35 binini “Yetişkin, bahis, dolandırıcılık, finansal siteler, terör” temalı yayımlar yaptığı iddia edilen siteler oluştururken onu 51 ile “Muhalif siteler” takip etti.

“Muhalif siteler” ifadesi ile Etkin Haber Ajansı (ETHA), Mezopotamya Ajansı, Kızıl Bayrak, Jin News, Siyasi Haber, Umut Gazetesi, Komün Dergi, Gazete Yolculuk, Özgür Gelecek, PİRHA, Yeni Demokrasi ve Kaldıraç Dergisi gibi hükümetin ideolojisine taban tabana zıt bir yayın politikası benimseyen gazetelerin internet siteleri kast edildi.

Muhalif sitelere ait en az 53 alan adı 51 farklı kararla erişime engellendi. Muhalif siteler arasında alan adı en çok engellenen ise ETHA oldu. 2022’ye etha28.com alan adı üzerinden yayım yaparak başlayan ETHA, yılı etha49.com adresinden yayım yaparak kapattı. Buna göre 2022’de ajansın tam 21 alan adı için erişim engeli kararı verildi.

“Diğer” kategorisinde ise en az 13 URL erişime engellendi ve buna 10 kararla ulaşıldı. Bu kategoride sosyal medya platformu Tumblr, Manga kültürüne yer veren Mangago, içerik dağıtım ağı Bunny CDN, haber kuruluşu Deutsche Welle, dijital araştırma projesi Radio Garden ve Havrita gibi platformlar yer aldı.

EN ÇOK ENGELLEME İL JANDARMA’DAN GELDİ

Alan adı kategorisinde en çok URL engelleyen mercilerin dağılımına bakıldığında ise birinci sırada 12 bin 208 ile Adana İl Jandarma Komutanlığı yer alırken onu 5 bin 252 ile Denizli İl Jandarma Komutanlığı ve 4 bin 983 ile Elazığ İl Jandarma Komutanlığı takip etti.

İlk yedi sıra İl Jandarma Komutanlıklarından oluşurken sekizinci sırada 866 URL ile Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), dokuzuncu sırada ise 852 URL ile Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) yer aldı.

TFF’nin engellediği alan adlarının korsan maç yayımı yapan sitelere, SPK’nın engellediği alan adlarının ise izinsiz foreks işlemi yapan sitelere ait olduğu tespit edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x