Gazze savaşı sanatı vurdu: Profesörlükten çekildi

Bu yıl Donna Summer ve Tammy Wynette ile birlikte Yaşam Boyu Başarı Grammy’si alacak olan sanatçı ve müzisyen Laurie Anderson, 2021 yılında Filistinli sanatçıların “Apartheid’a Karşı Mektup” başlıklı bir dilekçesini desteklediğinin ortaya çıkmasının ardından Almanya’nın Essen kentindeki Folkwang Sanat Üniversitesi’nden aldığı profesörlük başvurusunu geri çekti.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre imzaladığı mektup İsrail’e karşı boykot çağrısında bulunuyordu.

Anderson, son dönemde İsrail’i eleştiren siyasi pozisyonlar aldıkları için Almanya’daki projelerini ya da rollerini terk etmek zorunda kalan sanatçılar listesine katıldı. Folkwang Müzesi’nden yapılan açıklamada Anderson’un Folkwang Sanat Üniversitesi’nde gerçekleştirmeyi planladığı proje üzerinde “şu anda rahatsız edilmeden ve odaklanmış bir çalışmanın ne ölçüde mümkün olduğu” konusundaki tartışmaların ardından Pina Bausch profesörlüğünden çekildiği belirtildi.

Anderson açıklamasında “Benim için soru siyasi görüşlerimin değişip değişmediği değil. Asıl soru şudur: Bu soru en başta neden soruluyor? Bu duruma dayanarak projeden çekiliyorum.” dedi.

Anderson bu yıl yaz döneminde Folkwang Üniversitesi’nde Pina Bausch konuk profesörlüğü görevini üstlenecekti. Anderson, 2022 yılında oluşturulan bu pozisyondaki ikinci sanatçı olacaktı. Marina Abramović ilkiydi.

GAZZE SAVAŞI SANATI VURDU

Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e karşı gerçekleştirdiği saldırıları ve İsrail’in Gazze’de verdiği askeri karşılık, bazı sanat kurumlarının sergilerde yer alan sanatçıların genellikle sosyal medya üzerinden yaptıkları yorumları antisemitik ya da İsrail karşıtı buldukları için sergileri iptal etmelerinin ardından Almanya’da sanat özgürlüğünün sınırları konusunda gergin bir tartışmaya yol açtı.

Hatta Berlin Senatosu, kültür kurumlarına ve projelerine fon sağlanmasını, fon alanların “ayrımcılık karşıtı bir madde” imzalamaları koşuluna bağlayan bir politika başlattı. Aralarında Wolfgang Tillmans, Agnieszka Polska ve Candice Breitz’in de bulunduğu yaklaşık 6.000 kültür çalışanı ve sanatçının “sanat ve ifade özgürlüğünün korunması için” açık bir mektup imzalamasının ardından, bir aydan kısa bir süre sonra bu politikadan vazgeçti.

Kaynak: The Art Newspaper

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x