Merkez Bankası, yeşil tahvil ihraç bilgilerini paylaştı

AA

Finans dünyası, günümüzün koşullarına uygun olarak geliştirilen yeni bir alanda ürün vermeye başladı.

Küresel iklim kriziyle mücadele politikaları ve düşük karbonlu ekonomiye geçiş planlarının hızlanması gözler sürdürülebilir finansman ihraçlarına yöneltti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yurt içi ve dışı piyasalarda edilen çevresel, sosyal ve yönetişimsel tahvil ihraçlarına ilişkin verileri paylaştı.

Yurt içi ve dışı piyasalarda ihraç edilen çevresel, sosyal ve yönetişimsel (ÇSY) tahvillere ilişkin veriler, Merkez Bankası tarafından Resmi İstatistik Programı kapsamında haftalık frekansta kamuoyu ile paylaşılmakta olan Menkul Kıymet İstatistikleri’ne 2 yeni tablo olarak eklendi.

Tahvillerin Türkiye’deki gelişimi gözler önüne serilmek istendi

TCMB’nin yayınladığı yurt içi ve dışı piyasalarda ihraç edilen çevresel, sosyal ve yönetişimsel tahvil ihraçlarına ilişkin verilere göre, menkul kıymetler istatistiklerinde yapılan geliştirme ile uluslararası düzeyde önemi ve kullanımı giderek yaygınlaşan çevresel, sosyal ve yönetişimsel tahvillerin Türkiye’deki gelişimine ilişkin kamuoyunun bilgilendirilmesi amaçlanıyor.

Tahvillerin büyüklüğü 4 milyar 350 milyon TL

27 Ekim 2023 itibarıyla yurt içi yerleşikler tarafından yurt içinde ihraç edilen çevresel, sosyal ve yönetişimsel tahvillerin büyüklüğü 4 milyar 350 milyon TL tutarında bulunuyor.

Firmalar, bankalar ve Hazine ihraç etti

Yurt dışında ihraç edilen çevresel, sosyal ve yönetişimsel tahvillerin büyüklüğü 9,7 milyar dolar olurken, bu tahvillerin 2 milyar doları firmalar, 5,2 milyar doları bankalar, 2,5 milyar doları da tarafından ihraç edildi.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x