Ethereum Kurucusu Açıkladı: Şu Anda Bunları Kullanıyorum!

Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, düşündürücü bir blog yazısında, süper gelişmiş yapay zekanın (AI) kontrolsüz gelişimine ilişkin derin endişelerini dile getirdi. Diğer yandan Buterin, yarar sağladığı çeşitli yapay zeka projelerini paylaştı. İşte detaylar…

Ethereum kurucusu, yapay zeka makalesi yayınladı

Buterin, kontrolsüz bırakılması halinde yapay zekanın insanları geçme ve gezegendeki bir sonraki “gelişmiş tür” olma konusunda “ciddi bir şans” oluşturduğu konusunda uyarıyor. Potansiyel bir tehdit olarak YZ’nin benzersizliğine dikkat çeken Buterin, açıklamalarına devam etti. Özellikle insan çıkarlarına karşı dönebilecek yeni bir tür “zihin” yaratma kapasitesine işaret etti. Dolayısıyla potansiyel olarak insan neslinin tükenmesi de dahil yıkıcı sonuçlara dikkat çekiyor.

Bu iddiaların uç noktalarda olduğunu kabul eden Buterin, Ağustos 2022’de 4.270’in üzerinde makine öğrenimi araştırmacısının katılımıyla gerçekleştirilen bir ankete atıfta bulunuyor. Ayrıca anket, yapay zekanın insanlık için bir tehdit oluşturma ihtimalinin %5-10 olduğunu tahmin ediyordu. Potansiyel risklerin ciddiyetine rağmen Ethereum mucidi, insanların YZ’nin gelişimi üzerinde kontrol sağlamak ve olumsuz etkilerini azaltmak için müdahale edebileceğini öne sürüyor.

Yapay zeka kontrolü nasıl sağlanır?

Bunun ışığında Buterin, insanlara güçlü YZ tabanlı hesaplama ve biliş biçimleri üzerinde daha fazla kontrol sağlamak için bir çözüm olarak beyin-bilgisayar arayüzlerinin (BCI) entegrasyonunu önermektedir. BCI’lar, beynin elektriksel aktivitesi ile harici cihazlar arasında iletişim yolları olarak hareket eder. Ayrıca insanlar ve makineler arasındaki iletişim döngüsünü milisaniyelere indirir. Buterin’e göre bu, insanları yapay zeka üzerinde “anlamlı bir eylemlilik” ile güçlendirecek. Ayrıca insanlığın değerlerine karşı hareket etme riskini azaltacaktır.

Buterin hangi projeleri kullanıyor?

Buterin’in son faaliyetlerine geçerken, Farcaster projesi de dahil aktif olarak kullandığı projelere ilişkin görüşlerini paylaştı. Ethereum ve Optimism ağları üzerinde faaliyet gösteren Farcaster, merkezi olmayan sosyal ağlar oluşturmak için bir protokol olarak hizmet veriyor. Buterin, Twitter gibi merkezi platformlara alternatifler için artan arzuyu kabul ediyor. Ayrıca merkezi olmayan çözümlere duyulan ihtiyacı vurguluyor. Odak noktasını Ethereum’un devam eden gelişmelerine kaydıran Buterin, topluluğun geçen yıl proof of work algoritmasından proof-of-stake algoritmasına geçişini tartışıyor.

Hesapların soyutlanmasının ve ölçeklenebilirliğin önemini vurgulayan Buterin, yaklaşmakta olan EIP-4844 güncellemesinden bahsetti. Bu güncelleme, Ethereum ekosistemindeki ölçeklenebilirlik sorunlarını ele alarak Blockchaindeki veri alanını artırmayı amaçlıyor. Uzun vadede Buterin, Ethereum topluluğunun teknolojiyi ilerletme konusundaki kararlılığına işaret ediyor. Özellikle veri alanının daha da genişletilmesini ve proof-of-stake algoritmasında iyileştirmeler yapılmasını öngörüyor. Buterin, Blockchain projelerinin ötesinde, kodlama ve çeviri için ChatGPT’yi kullandığını söylüyor. Ayrıca görüntü oluşturma için Stable Diffusion’ı kullanarak çeşitli araç setini ortaya koyuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir